logo UNIFORM
ozdobná linka UNIFORM
vydavatelství inzertních periodik
navštívených stránek: 28351645 | 2018
Katalog firem Uniform - reklamní banner

Betonářská ocel - základ výroby železobetonu

Betonářská ocel - základ výroby železobetonu

 

Roxory, armovací železo, výztuž do betonu či hřebínková ocel jsou různé výrazy pro jeden druh hutního materiálu, který se souhrnně nazývá betonářská ocel. Je základem pro výrobu železobetonu, tj. nejpevnějšího stavebního materiálu. Jde o ocelové tyče různého průměru na povrchu s tvarováním, tzv. žebírkování, které zajišťuje pevné ukotvení v betonu. Při betonování se používá i hladká ocel. Betonářská ocel se dodává v samostatných tyčích nebo ve svitcích podle hmotnosti. Společnost Raven cz, která působí na Slovensku, Česku a Polsku, nabízí výztuže do betonu v žebírkových tyčích o průměru 6 až 32 milimetrů, ve svitcích o průměru 4 až 25 milimetrů.

 

 

Betonářská ocel zajišťuje odolnost v tahu

 

 

Betonářská ocel má v železobetonu důležitou funkci. Zajišťuje tomuto stavebnímu materiálu pevnost v tahu. Beton má vysokou odolnost v tlaku, ale nízkou v tahu, proto se do něj přidává ocel. Beton a ocel mají stejnou teplotní roztažnost, proto nehrozí, že by nastaly změny při velkých teplotních výkyvech. Betonářská ocel odolává tažným silám a výrazně tak zpevňuje původní beton. Ocelová výztuž se používá u železobetonových konstrukcí různých pozemních staveb, mostů, přehrad a hrází, tunelů a staveb podzemních objektů.

 

Pro výrobu železobetonových desek se používají svařované ocelové sítě

 

 

Kromě tyčí zahrnuje betonářská ocel i svařované sítě, tzv. kari sítě, které se uplatňují u svislých stěn a vodorovných desek, například při stavbě rodinných domů. Roxory se pro usnadnění výroby železobetonu svařují předem do různých tvarů, tzv. armokošů. Zajištění soudržnosti, tedy pevné spojení betonu a oceli, obstarávají výčnělky na povrchu oceli - žebírkování a poloha umístění roxorů v betonu. Betonářská ocel musí mít pro železobeton v interiérech minimální krycí vrstvu betonu 20 milimetrů, ve venkovních základech 50 až 75 milimetrů.

 

Zdroj: https://www.pressweb.cz

Zdroj foto:http://www.ravencz.cz/


 
tisk/poslat emailem
Články k oboru
Katalog firem Uniform - reklamní banner
 
 
 
Spolupracujeme:
logo Pressweb logo Pořadatel veletrhů: ABF, a.s. logo Cestovatelé Lucie a Michal logo Divadlo Na Fidlovačce logo Cykloknihy logo peníze
logo Život dětem logo Nakladatelství Grada logo Terinvest logo Divadlo U 22