Zátěžové EKG využívají i sportovci

Zátěžové EKG využívají i sportovci

 

Viděli jste, jak olympijský sportovec v úmorném vedru při dosažení co nejlepšího výkonu zkolaboval? Není to nic vzácného. I když jsou sportovci dobře připraveni a pravidelně trénují, někdy se projeví skrytá srdeční vada a při enormní zátěži sportovce potrápí. Vyšetření srdce, tzv. zátěžové EKG, se proto neprovádí jen u pacientů, ale i u vrcholových sportovců. Jen tato metoda dokáže zjistit i drobné vady v činnosti srdce a předem varovat před fyzickým přepínáním. Hranice fyzické zátěže jsou u sportovců samozřejmě vyšší než u běžného člověka.

Zátěžové EKG odhalí počínající srdeční onemocnění

A jak zátěžové EKG probíhá? Pacient nebo sportovec šlape na rotopedu, tzv. ergometru, který je připojen k elektrokardiografu a lékař postupně zvyšuje zátěž. To znamená, že pacient se musí více namáhat při šlapání a to klade i zvýšené nároky na srdeční činnost. Svaly a další orgány potřebují více kyslíku, srdce tedy musí více pumpovat krev do celého těla. Srdeční buňky vysílají častěji elektrické vzruchy, které řídí srdeční činnost. Může se stát, že srdeční frekvence náhle zrychlí nebo zpomalí, to je srdeční arytmie. Zátěžové EKG tak odhalí počínající srdeční chorobu. 

Při arytmii nesmí pacient panikařit, ale klidně dýchat

Srdeční arytmie, kterou zjistí zátěžové EKG, je nejběžnější srdeční onemocnění. Klinické studie uvádějí, že deset procent lidí si srdeční arytmie vůbec nevšimne a žijí s ní celý život. Pacienta nemusí nijak obtěžovat, zjistí se například až při nadměrném fyzickém výkonu. A může postihnout i trénovaného sportovce. Pokud má toto onemocnění vážnější průběh, může se projevit točením hlavy, závratí nebo ztrátou vědomí. Dalšími příznaky je bušení srdce, dušnost nebo náhlá únava. Pokud už pacient ví, že příčinou jeho potíží je arytmie, nesmí panikařit, ale dodržet několik zásad. Měl by se posadit, nebo lehnout a klidně dýchat. Pokud potíže přetrvávají, měl by se dopravit do nejbližšího zdravotnického zařízení.

Zdroj:https://www.pressweb.cz


 

Partneři

© 2024 UNIFORM Praha s.r.o. - katalog firem - všechna práva vyhrazena | Webdesign: WP4you.cz | PHP: VV STUDIO
| Vydavatelství inzertních periodik | Zásady zpracování osobních údajů